O Dniu Wolności Podatkowej

Jest to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zostaje zrównany z zobowiązaniami podatkowymi na dany rok, a więc jest to symbol tego, że obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie.

Aby wyliczyć kiedy przypada ten dzień, należy porównać udział wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Danymi w tym przypadku są opracowane przez Ministerstwo Finansów założenia budżetowe.

W tym roku dzień ten przypadł na 14 czerwca, a więc od soboty pracujemy na siebie. Data ta została wyznaczona po raz 21. przez Centrum im. Adama Smitha. Prócz tego, centrum sporządziło raport, z którego wynika, że największe obciążenia dotyczą kosztów pracy i prowadzenia działalności gospodarczej.

Jedna z osób zarządzających centrum, mówi, że tegoroczne obciążenia są mniejsze niż w roku ubiegłym, ale stopień skomplikowanie podatków jest równie ważny, co ich wysokość.

Okazuje się, że przedsiębiorcy w Polsce spędzają za dużo czasu nad rozliczaniem podatków, zamiast przeznaczyć go dla rodziny i bliskich. Ogromną przeszkodę stanowią także zbyt częste zmiany przepisy podatkowe i różna ich interpretacja w poszczególnych Urzędach Skarbowych.

Dzień Wolności Podatkowej w latach poprzednich...

Najgorzej było w roku 1995, ponieważ wówczas dzień ten przypadł dopiero 6 lipca. Tegoroczny wynik można uznać za najlepszy, jednak taki sam udało się osiągnąć w latach 2008 i 2009. Ubiegłoroczny Dzień Wolności Podatkowej przypadł na 22 czerwca.

podatki