Wszystko na temat FP i FGŚP.

Fundusz Pracy jest funduszem, który funkcjonuje od 1990 roku. Jako jego cel można wymienić przede wszystkim łagodzenie skutków bezrobocia. Instytucja ta pobiera pieniądze w postaci płaconych składek. 

Środki, które zgromadzi Fundusz Pracy są kierowane w głównej mierze na zasiłki dla bezrobotnych, na stypendia i różnego rodzaju dofinansowania.

Obowiązek polegający na opłacaniu składek w ramach FP wiąże się z przepisami „Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”. Dotyczy to m.in. osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, pracodawców, ale również zleceniodawców.

Funduszu Pracy nie trzeba opłacać, kiedy:
 wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego,  przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych składek ZUS, → kobieta przekroczy 55 rok życia, a mężczyzna 60,  pracownik został zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie.

Wysokość składki FP wynosi: 
2,45% wymiaru składki. 


Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych został utworzony w 1994 roku, ale dopiero od 1 stycznia 2012 roku został państwowym funduszem celowym. 

Pieniądze z FGŚP są przeznaczane na:
 wynagrodzenia za pracę,  wynagrodzenie za czas nieobecności pracownika ze względu na chorobę,  wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie,  odprawę pieniężną w momencie rozwiązania umowy o pracę. 

Wysokość składki na FGŚP wynosi: 0,1% wymiary składki.



FP-i-FGSP