Operowanie kapitałem spółki, a obowiązek podatkowy?

Udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w protokole zatwierdzającym sprawozdanie finansowe mogą podjąć uchwałę o wyłączeniu zysku z podziału i pozostawieniu go w działalności gospodarczej.

Skutki podatkowe pojawiają się w momencie, gdy podjęte zostaną decyzję co do przeznaczenia na daną kwestię czy inwestycję kapitału przedsiębiorstwa. Obowiązek opłacenia należności podatkowej pojawia się w momencie przekazania zysku na kapitał zakładowy, podczas gdy na zapasowy taka konieczność nie występuje.

Sytuacja tak wystąpiła ze względu, że według ustawy zasoby rezerwowe nie stanowią dochodu i nie biorą udziału w bezpośrednim zysku. Nawet w sytuacji, gdy wspólnicy zdecydują o późniejszym przekazaniu tych środków na inne kapitały czy fundusze rezerwowe, to wciąż podatek nie powstanie. Jedyną sytuacją, kiedy zaistnieje obowiązek uiszczenia zryczałtowanego podatku od dochodu, to właśnie przekazując zasoby rezerwowe na zakładowy. A jak w przypadku wypłacanego funduszu spółki? Kwestią sporną jest właśnie także zysk, który przeznaczony ma zostać do podziału pomiędzy poszczególne osoby w przedsiębiorstwie. Kwota wypłacana między wspólników powinna zostać jasno określona w uchwale wspólników, jednak nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o kwoty przekazane na rezerwę w poprzednich latach.