Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nadgodzinach!

Niestety czasami zdarzają się sytuację, gdy praca w godzinach nadliczbowych jest konieczna. Pracodawca w takiej sytuacji może poprosić pracownika o przedłużenie godzin jego pracy. Czy pracownik jednak dostanie za to jakiś dodatek oraz czy może odmówić?

Kodeks pracy godziny nadliczbowe charakteryzuje jako pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także jako pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest tylko gdy wystąpi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia, środowiska bądź usunięcia awarii, a także jeśli występują szczególne potrzeby pracodawcy, które były niemożliwe do przewidzenia. Nie każdy może jednak wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych. Nie wolno tego pracownikom młodocianym, pracownikom tymczasowym, kobietom w ciąży oraz pracownikom niepełnosprawnym.

Za nadgodziny pracownikowi należy się 100% wynagrodzenia w przypadku nadgodzin nocnych, wypadających w niedziele i święta oraz w dni wolne, a także 50% wynagrodzenia za nadgodziny, które wypadają w pozostałe dni.