Komu opłaca się podatek liniowy?

Podatek liniowy można ująć jako stałą stawkę podatku, która płacona jest bez względu na to, jak wysokie są osiągane dochody. Niektórym osobom może wydawać się, że jest to korzystne, ale w praktyce często okazuje się, że jednak lepszym rozwiązaniem jest opłacanie podatku na zasadach ogólnych.

Wady i zalety podatku liniowego

Trzeba wiedzieć, że przedsiębiorca korzystający z podatku liniowego, traci nie tylko możliwość stosowania ulg podatkowych, ale także złożenia zeznania rocznego razem z małżonkiem lub dzieckiem. Korzystne jednak jest to, że w przypadku podatku liniowego jest możliwość odliczenia od przychodu kosztów jego uzyskania oraz zmniejszenia podstawy opodatkowania, co wiążę się z płaceniem niższej kwoty podatku dochodowego. Prócz tego dochód jest zmniejszany o wysokość składki na ubezpieczenie społeczne, a następnie od podatku odejmuje się składki na ubezpieczenie społeczne.

O wyborze stawki podatku liniowego powinni pomyśleć przedsiębiorcy osiągający dochody wyższe niż przewiduje pierwszy próg podatkowy. Progiem opłacalności podatku liniowego jest kwota 85 528 złotych, a więc suma, po której przekroczeniu należy przejść na opodatkowanie stawką 32%.
W przypadku, gdyby przedsiębiorca stosujący podatek liniowy, posiadał inne dochody (np. z tytułu umowy o pracę), to w zeznaniu rocznym ma możliwość uwzględnienia ulg podatkowych. Nie ma jednak możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem, co przysługuje jedynie podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych.



podatki-w-firmie