Czy udziały w spółce z o.o. muszą mieć równą wartość?

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ STRONY GŁÓWNEJ

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały, które mogą być zarówno równej, jak i różnej wielkości.

W przypadku, gdy umowa spółki zakłada, iż wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział wówczas wszystkie udziały powinny mieć równą wielkość. Na przykład przy spółce z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 5 tysięcy złotych może istnieć 100 udziałów o wartości nominalnej 50 złotych.

Jeżeli w spółce każdy ze wspólników może posiadać wyłącznie jeden udziałów to mogą być one różnej wielkości. W związku z tym jeden ze wspólników może posiadać udziały o wartości 2000 złotych, a drugi 3000 złotych.

W zamian za udziały wspólnikom przysługuje prawo głosu podczas Zgromadzenia Wspólników. Za udział o równej wartości przysługuje dokładnie jeden głos, podczas gdy udziały o nierównej wartości mają jeden głos na każde 10 złotych wartości nominalnej udziału.

W umowie spółki możemy zawrzeć inne zasady przyznawania głosów. Można uznać na przykład, że jeden głos przypada na każde 1000 złotych. Ograniczeniem jest fakt, że wspólnika nie można pozbawić prawa głosu. Tak więc jeżeli przyznamy jeden głos na każde 1000 złotych przy minimalnym kapitale w wysokości 5 tysięcy złotych, a jeden ze wspólników posiadałby 500 złotych wówczas nie mógłby głosować, a to byłoby niezgodne z prawem.