Co w przypadku zaległości podatkowych?

Zbyt wiele obowiązków na głowie, za mało czasu, księgowa na L4, nadmiar spotkań biznesowych – czas leci i ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić w sytuacji, kiedy będzie już za późno? Pamiętaj, że konsekwencje przede wszystkim zależą od wysokości należności, a okres ewentualnego przedawnienia jest długi, gdyż wynosi 20 lat. 

Zależnie od wspomnianej wysokości zaległości podatkowej, niezapłacenie należnego podatku jest:
przestępstwem skarbowym, które wiąże się z karą grzywny w wysokości nawet do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności (w niektórych sytuacja karą mogą być obie te kary),

wykroczenie skarbowe, które także wiąże się z karą grzywny, lecz tym razem jest to od 1/10 do 20-krotności wynagrodzenia minimalnego.


Co warto wiedzieć?

Możliwość nałożenia kary za niezłożenie zeznania podatkowego i nie wpłacenie należnego podatku ustaje, gdy od momentu tego czyny upłynęło:

5 lat (w przypadku zagrożenia karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawiania wolności nieprzekraczającą 3 lat),

10 lat (w przypadku zagrożenia karą pozbawienia wolności, która przekracza 3 lata).

Natomiast jeżeli przez upływem wyżej wymienionych terminów, zostanie rozpoczęte postępowanie przeciwko podatnikowi, wówczas czas przedawnienia ulega wydłużeniu odpowiednio o kolejne lata. W sytuacji decyzji, iż czyn ten był tylko wykroczeniem, karalność ustaje z upływem roku. Jednak jeżeli jeszcze przed upływem tego terminu, rozpocznie się postępowanie przeciwko sprawcy, to czas ten wydłuża się i karalność ustaje po upływie dwóch lat. 


podatki-w-firmie