Nota księgowa i nota korygująca

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy znać różnorodne dokumenty, które należy wystawiać, a także które mogą bądź nie mogą być podstawą do wykonywania zapisów w KPiR. Wśród tych dokumentów wyróżniamy noty księgowe i noty korygujące. Bardzo często są one utożsamiane, tymczasem znaczą coś zupełnie innego. Zastanówmy się na czym polega ich specyfika.

Nota księgowa zazwyczaj stosowana jest przy rozrachunkach z kontrahentami.Może stanowić podstawę do wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, o ile spełnia pewne wymogi określone w ustawie.
Do wystawienia noty księgowej jesteśmy uprawnieni jeżeli naliczamy odsetki za nieterminowe regulowanie płatności, a także jeżeli musimy obciążyć partnera odszkodowaniem za nieterminowe realizowanie zawartej umowy.
Nota księgowa musi być wystawiona przez księgowych w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Nota korygująca może zostać wystawiona przez nabywcę, który zamówił u przedsiębiorcy towar lub usługę w związku z czym otrzymał fakturę VAT.
Dokument ten wystawia się gdy faktura posiada jakiś błąd lub niepoprawne informacje zwłaszcza jeżeli dotyczą nabywcy, sprzedawcy bądź oznaczenia zamówionego towaru bądź usługi.
W przypadku gdy faktura zawiera błędy dotyczące ilości towaru, jego ceny, czy też naliczonej stawki podatku VAT wówczas konieczne jest wystawienie faktury korygującej.
Nota korygująca także musi być wystawiona przez księgowych w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.