Rejestracja spółki jawnej

Spółka jawna podlega rejestracji w KRS. Ta jednostka gospodarcza powstaje w momencie wpisania jej przez sąd do rejestru. Do tego czasu spółka nie istnieje i nie może być stroną czynności prawnych, ani też prowadzić działalność gospodarczą.

Aby zarejestrować spółkę jawną konieczne jest:
1. podpisanie umowy,
 2. zgłoszenie do rejestru,
 3. dokonanie opłat sądowych,
 4. wpisanie spółki do KRS przez sąd rejestrowy.

 Zgłoszenie spółki jawnej do KRS odbywa się na podstawie wniosku, który składany jest z wykorzystaniem odpowiednich formularzy dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Należy pamiętać, że wraz z wnioskiem musimy dostarczyć m.in. umowę, listę wspólników, czy dowody uiszczenia opłat sądowych. Wniosek o zarejestrowanie spółki jawnej podlega opłatom. Opłaty wynoszą łącznie 600 zł (opłata sądowa - 500 zł, opłata za ogłoszenie w MSiG - 100 zł).

Sąd rejestrowy powinien rozważyć wniosek w ciągu 7 dni od dnia jego założenia. W praktyce proces ten się wydłuża i zajmuje od 2 do 4 tygodni.

Od 2015 roku możliwe jest założenie spółki jawnej przez internet z wykorzystaniem wzorca umowy w postaci elektronicznej. Zawarcie spółki w taki sposób ogranicza nasze możliwości kształtowania umowy. Sąd rejestrowy powinien zarejestrować podmiot gospodarczy w terminie 1 dnia od złożenia wniosku.

Zobacz również: Składanie sprawozdania finansowego do KRS przez spółkę