Ujęcie kosztów w KPiR

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący ewidencję w postaci PKPiR, a więc podatkowej księgi przychodów i rozchodów, mają do wyboru aż dwa sposoby ujęcia ponoszonych kosztów, a mianowicie chodzi o metodę memoriałową oraz metodę uproszczoną.

Metoda memoriałowa
Metoda ta wymaga podziału wszystkich kosztów związanych z uzyskiwanym w danym roku przychodem na pośrednie i bezpośrednie. Kwestia tego, do jakiej kategorii dany koszt zostanie zaliczony, będzie miało wpływ na to, kiedy będzie trzeba ująć go w ewidencji kosztów uzyskania przychodów.


Warto wiedzieć, iż koszty bezpośrednie ujmowane są w roku, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody, a natomiast koszty pośrednie ujmowane są w dniu wystawienia faktury.


Metoda uproszczona
Metoda ta nie uwzględnia podziałów na koszty pośrednie i bezpośrednie. Główna zasada owej metody mówi o tym, że wszystkie poniesione koszty w roku podatkowym muszą zostać potrącone w roku, w którym zostały poniesione.

Wybór odpowiedniej formy ujęcia kosztów w KPiR jest kwestią indywidualną, a więc to podatnicy samodzielnie wybierają tą, która okaże się dla nich najbardziej odpowiednia. Ważne jest to, aby w ramach konkretnie wybranej metody, być konsekwentnym w jej prowadzeniu do końca roku. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest to, aby przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu na ujęcie kosztów, sprawdzić z czym wiążę się dana metoda.