Inwentaryzacja – metody jej przeprowadzenia.

Z racji tego, że inwentaryzacja jest bardzo ważnym narzędziem przeznaczonym do kontrolowania przedsiębiorstwa i jest ważnym elementem wchodzącym w skład rachunkowości danej firmy, osoby przeprowadzające ten proces powinny dokładnie zapoznać się z wszelkimi procedurami i przepisami prawa.

CEL INWENTARYZACJI: Ustalenie stanów faktycznych aktywów i pasywów, ustalenie przyczyn ewentualnych różnic, a także materialne rozliczenie osób odpowiedzialnych za powierzony majątek. Wiadomo już, że przeprowadzenie inwentaryzacji jest podstawowym elementem rachunkowości, która prowadzona jest przez każde przedsiębiorstwo, co narzuca ustawa o rachunkowości.

ZAKRES I METODY INWENTARYZACJI: Cała procedura obejmuje spis aktywów pieniężnych (wyłączając te, które znajdują się na rachunkach bankowych), papierów wartościowych, rzeczowych składników obrotowych, środków trwałych, nieruchomości zaliczonych do inwestycji, maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych. Prócz tego inwentaryzacja obejmuje również aktywa finansowe znajdujące się na rachunkach bankowych lub na przechowaniu w innych jednostkach, należności i pożyczki. Metodami inwentaryzacji może być: spis z natury, potwierdzenie sald, a także porównanie danych księgowych z odpowiednimi dokumentami.

TERMIN INWENTARYZACJI: Ustawa o rachunkowości mówi o tym, że inwentaryzacja w każdym przedsiębiorstwie powinna zostać przeprowadzona na ostatni dzień roku obrotowego.

ODSTĄPIENIE OD INWENTARYZACJI: Możliwość taka przewidziana została jedynie dla jednostek, które ogłosiły upadłość, zawiesiły działalność, połączyły lub podzieliły jednostki.

ROZLICZENIE INWENTARYZACJI:
Po dokonaniu wszelkich czynności związanych z przeprowadzeniem inwentaryzacji, uzyskane wyniki należy w odpowiedni sposób udokumentować i zapisać w księgach rachunkowych. Na wypadek powstałych różnic między stanem faktycznym a stanem pochodzącym z ksiąg rachunkowych, należy je wyjaśnić, a następnie odpowiednio rozliczyć. 




inwentaryzacja